Protecting God’s Children

Friars with Substantiated Allegations

Friars with Substantiated Allegations

 

Name of Friar 

Date of Ordination Status

Raymond Chappa, OFM**

06/07/1975

Laicized*/Left Order

Charles Cichanowicz, OFM**

06/04/1980

Laicized*/Left Order

Barry (Finbar) Coyle, OFM

06/13/1958

Removed from ministry/Deceased

Claude Daly, OFM

Lay Brother Deceased

Lambert Dannenfelser, OFM

06/09/1940

Removed from ministry/Deceased

Frank Davied, OFM**

06/04/1976 Left Order

Kent Hajduk, OFM**

06/14/1962

Laicized*/Left Order/ Deceased

Kenneth (Pius) Hendricks, OFM*** (became a diocesan priest in the Philippines)

Lay Brother

Left Order

Marcan Hetteberg, OFM

06/08/1954

Removed from ministry/Deceased

Dennis Huff, OFM**

Lay Brother Left Order

Christopher Kerr, OFM**

06/09/1979

Laicized*/Left Order/ Deceased

Severin Lamping, OFM**

03/16/1929

Left Order/ Deceased

Stephen Lamping, OFM**

03/16/1929

Left Order/ Deceased

Joachim Lux, OFM

06/13/1961

Removed from ministry/Deceased

Joseph Malloy, OFM

Lay Brother Deceased

Diego Mazon, OFM

06/07/1960 Deceased

Michael Montgomery**

6/25/1983 (Deacon) Laicized*/Left Order

Charles O’Neill, OFM**

Lay Brother

Left Order/Deceased

Victorian Ostmeyer, OFM

06/13/1935 Deceased

Carter Partee, OFM**

06/05/1947

Laicized*/Left Order/ Deceased

Juvenal Pfalzer, OFM

06/12/1942 Deceased

Roman Pfalzer, OFM

06/05/1947 Removed from ministry/Deceased

Alfred Pimple, OFM

06/11/1938 Deceased

Thomas Richstatter, OFM

06/09/1966 Removed from ministry

Lorenzo Ruiz, OFM**

05/18/1966

Laicized*/Left Order

Mark Schornack, OFM

Lay Brother Deceased

John Schreck, OFM

Lay Brother Deceased

Lawrence Schreiber, OFM

06/07/1960 Removed from ministry

Anselm Sippel, OFM

06/06/1929 Deceased

Randolph Thompson, OFM

06/04/1948 Deceased

John Turnbull, OFM

06/09/1955

Removed from ministry/Deceased

*Laicized: Permanently removed from the priesthood and unable to function as a priest. Laicization may come at the request of an individual who chooses to leave the priesthood, or it may be imposed as a penalty for grave cause.

**Left Order: Dispensed from religious vows and no longer a member of the Order of Friars Minor.

***Brother Pius transferred from our province and was accepted by the San Pedro Bautista Province in the Philippines in 1984. He left the Order on June 7, 1986. He later was ordained a secular priest in the Diocese of Naval, Philippines. No allegations were received related to his service with our province.